Złapmy Lwa – Japońskie szachy dla dzieci

Złapmy Lwa - Japońskie szachy dla dzieci

„Złapmy lwa!” to polska wersja japońskiej gry Dōbutsu shōgi (dosł. „zwierzęce szachy”) zaprojektowanej przez dwie zawodniczki profesjonalnej żeńskiej ligi japońskich szachów. Celem obu autorek było stworzenie gry, której reguły byłyby możliwie proste, a jednak pozwalałyby zachować cały ładunek edukacyjny w zakresie myślenia logicznego i strategicznego charakterystyczny dla wszystkich gier wywodzących się od indyjskiej czaturangi, w tym dla japońskich shōgi i naszych europejskich szachów. Gra ma już dziesięć lat i w tym czasie stała się popularna nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Ocenia się, że gra w nią już co najmniej milion dzieci.

Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-10 lat  i rozwija takie umiejętności jak:

• myślenie logiczne i strategiczne,
  • pamięć i orientacja przestrzenna,
  • umiejętność analizy i rozwiązywania problemów,
  • intuicję, wyobraźnię,
  • umiejętność koncentracji,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
  • zdolność doskonalenie się.

Reguły gry

Gra zachowuje wszystkie walory logiki i strategii znanej z klasycznych szachów sprowadzając je jednak do niezbędnego minimum.  Jednak sama gra nie wymaga umiejętności gry w szachy, przeznaczona jest dla dzieci już od 5 roku życia.

Gra w wersji podstawowej składa się z czterech figur-zwierzątek dla każdego z dwóch graczy i małej planszy o wymiarach trzy na cztery pola. Nie trzeba pamiętać o możliwych ruchach zwierząt na planszy – są oznaczone dobrze widocznymi na figurach znakami. Zbite figury nie zostają odrzucone z gry, ale służą wiernie temu, kto je zbił! Dzięki temu gra ma niewiele remisów, a także jej końcówki są niezwykle ekscytujące.

Złapmy lwa - wersje gry

Złapmy lwa, to gra dla każdego niezależnie od wieku i umiejętności. Producent przygotował zestawy gry dostosowane do potrzeb placówek edukacyjnych, ale także do domowego użytku. Zestawy szkolno-przedszkolne zawierają pomoce dydaktyczne dla 25 dzieci, które doskonale sprawdzają się podczas zajęć ogólnych, świetlicowych, turniejów szachowych.

1. Wersja planszowa

złapmy lwa wersja pudełkowaZestaw zawiera 8 drewnianych klocków z drewna bukowego co zapewnia im trwałość i estetykę, kartonową planszę o rozmiarze A4 oraz instrukcję obsługi.Gra to cztery figury zwierzątek dla każdego z dwóch graczy i mała plansza o wymiarach 3 na 4 pola. Nie trzeba pamiętać o możliwych ruchach zwierząt na planszy ponieważ są oznaczone dobrze widocznymi na figurach znakami – czerwonymi kropkami. Zbite figury nie zostają odrzucone z gry, ale służą wiernie temu, kto je zbił! Dzięki temu gra ma niewiele remisów, a także jej końcówki są niezwykle ekscytujące! Gra dla 2 graczy w wieku od 5 lat.

2. Wersja dywanowa

złapmy lwa wersja dywanowa (1)Wersja dywanowa przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcieli by zagrać w pełną wersję japońskich szachów na wielkim dywanie.

Zestaw zawiera 40 kartonowych figur-zwierząt o wymiarach 22 na 22 cm oraz planszę o wymiarach 250 na 250 cm, dzięki temu demonstrowanie zasad, wspólne analizowanie partii, rozgrywanie partii pokazowych lub finałowych partii w turniejach jest bardzo wygodne.

3. Zestaw dla szkół

Zestaw zawiera komplet gier i materiałów dla 25-ciu dzieci.

zlapmy lwa zestaw dla szkół

GRY:
    grę wielkoformatowa – dywanową do zabawy grupowej; składa się z maty 1,5×2 m i 8 dużych miękkich poduszek,
    • 12 zestawów stolikowych do gry w parach,
    • poradnik metodyczny wraz ze scenariuszami zajęć,
    • ćwiczenia interaktywne na tablicę multimedialną i materiały multimedialne www.zlapmylwa.pl

MATERIAŁY MOTYWUJĄCE I SPRAWDZAJĄCE UMIEJĘTNOŚCI SZACHOWE (np. na turnieje szachowe):

• karty pracy (124 sztuk, 8 wzory),
    • certyfikaty umiejętności (100 sztuk, 4 wzory),
    • karty turniejowe z naklejkami (25 sztuk),
    • przypinka i naklejki – nagrody,
    • plakat A3 z zasadami gry,
    • kolorowanki do wykonania własnych zestawów do gry

Gra realizuje podstawę programową Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie:

• powszechnego wprowadzenia szachów do szkół podstawowych,
    • nauki programowania w nauczaniu wczesnoszkolnym,
    • prowadzenia zajęć wyrównawczych z uczniami ze specyficznymi problemami w pisaniu i czytaniu (dysleksja).

Chcesz zakupić Złapmy Lwa do swojej szkoły? Skontaktuj się z nami w celu otrzymania oferty specjalnej dla edukacji!