Czy szkołę stać na dobrą sieć komputerową?

Nowa rzeczywistość

Epidemia wirusa Covid-19 całkowicie zmieniła funkcjonowanie szkół na całym świecie. Uczniowie i nauczyciele zostali zmuszeni do odbywania zajęć w trybie zdalnym. Co za tym idzie, każdy musiał korzystać z urządzeń elektronicznych, aby uczestniczyć w zajęciach. Z tego względu, liczba urządzeń zakupionych przez szkoły w czasie pandemii zdecydowanie się zwiększyła. Sytuacja ta spowodowała zwiększenie wymagań dotyczących szkolnych sieci.

Nowe problemy

Zbyt skomplikowana struktura sieciowa powodująca awarie, wiele nowych użytkowników sieci oraz niewydajna sieć komputerowa. To tylko kilka z wielu problemów, które dotykają wiele z polskich szkół. A za nimi idą kolejne.

To właśnie niewłaściwie zaprojektowana sieć, skomplikowane struktury i zbyt duża ilość urządzeń generuje częste awarie i wysokie koszty. Mniej, w tym przypadku, znaczy zdecydowanie więcej.

Przyjrzyjmy się przykładowi.

szkolna sieć komputerowa przed modernizacja

Szkolna sieć komputerowa przed modernizacja. Kliknij aby powiększyć.

Tak wyglądała struktura sieciowa w jednej ze szkół przed jej modernizacją. Jak łatwo zauważyć, nie brakowało w niej urządzeń. Wręcz przeciwnie, szkoła posiadała ich zdecydowanie za dużo, co skutkowało większą ilością możliwych punktów podatnych na awarie, a tym samym zawodnością sieci.

Co zaprojektowaliśmy?

szkolna sieć komputerowa po modernizacji

Szkolna sieć komputerowa po modernizacji. Kliknij aby powiększyć.

Nasza propozycja zakładała prostszą strukturę oraz zdecydowanie mniejszą liczbę wykorzystanych urządzeń. Zapewniliśmy również redundantne połączenia między kluczowymi przełącznikami w sieci. Dzięki temu, awaria jednej linii nie wywołałaby awarii całej sieci.

Wprowadzone zmiany miały na celu zapewnienie większej niezawodności sieci oraz jej sprawnego działania. Jak to osiągnąć?

Nowe rozwiązania

Stworzenie wydajnej i sprawnie działającej sieci komputerowej w szkole jest niezbędne. Aktualnie niezawodny dostęp do internetu jest fundamentem każdej nowoczesnej, rozwijającej się placówki edukacyjnej. Jeśli obecne rozwiązania zawodzą, potrzebna jest zmiana. Ten proces nazywamy modernizacją szkolnej sieci komputerowej.

Jak to robimy?

Nasz model działania zakłada cztery kroki.

etapy modernizacji szkolnej sieci komputerowej

 

Rozpoczynamy od inwentaryzacji, czyli poznania obecnego stanu szkolnej infrastruktury IT. Na inwentaryzację szkolnej sieci komputerowej składa się m.in. spisanie aktywnych urządzeń i punktów dystrybucyjnych, wykonanie pomiarów okablowania oraz określenie strategicznych miejsc i tłumienności ścian.

Tak wykonana inwentaryzacja pozwala na stworzenie projektu nowej szkolnej sieci komputerowej lub jej modernizacji oraz ich wyceny.

Projekt sieci określa miejsca montażu punktów dostępowych oraz miejsca instalacji pozostałych punktów przyłączeniowych sieci. Wyznacza on także przebieg tras kablowych oraz lokalizuje główny i pośrednie punkty dystrybucyjne. Ponadto, w projekcie modernizacji sieci zostaje zawarta również niezbędna dokumentacja projektowa.

Po zapoznaniu się z projektem i jego akceptacji, przystępujemy do jego realizacji. W zależności od priorytetów i możliwości finansowych szkoły, przebiega to w jednym lub kilku etapach.

Tak wykonana modernizacja sieci, umożliwia nam zdalne monitorowanie jej stanu 24h/7, aby móc jak najszybciej wykrywać ewentualne błędy i błyskawicznie na nie reagować.

Dobra sieć to same zyski

Sieć komputerową buduje się w szkole na dziesiątki lat. Źle zaprojektowana i wdrożona, również zostanie z nami na długo, co generuje dla szkoły dodatkowe koszty.

Dlatego inwestycję w modernizację szkolnej sieci musimy prowadzić z dużą ostrożnością, stawiając na wykonawców, posiadających niezbędne doświadczenie.

Po więcej informacji zapraszamy do obejrzenia nagrania z naszego webinaru
"Modernizacja szkolnej sieci komputerowej | Jak pandemia wpłynęła na wymagania?"

Zmodernizuj infrastrukturę IT Twojej szkoły!

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasi doradcy skontaktują się z Tobą w celu omówienia szczegółowych potrzeb Twojej szkoły.

Czekamy również na Twój telefon!

  • +48 61 222 90 01
  • +48 695 100 060
  • +48 695 100 080

 

szkoła w chmurze

Następny post Poprzedni post