Nowości w Microsoft Teams

Microsoft bardzo dba o rozwój swojego flagowego produktu na rynku edukacyjnym- Microsoft Teams, stale rozwijając dotychczasowe oraz regularnie dokładając nowe funkcjonalności. W tym miejscu będziemy zbierać wszystkie najważniejsze nowości związane z tym programem, aktualizując je na bieżąco.

aktualizacja 07.12.2020

Breakout rooms

Zgodnie z zapowiedziami producenta, do końca grudnia do wszystkich użytkowników Office 365 A1 trafi wyczekiwana przez większość funkcja o nazwie Breakout Rooms! Pozwoli ona administratorom spotkań na dzielenie ich uczestników w mniejsze podgrupy, z limitem do 50 pokoi na spotkanie. Organizatorzy spotkań będą mogli płynnie przechodzić między stworzonymi przez siebie pokojami, zapraszać oraz wyrzucać z nich użytkowników oraz zamykać pokoje w dowolnej chwili.

Na razie funkcja ta będzie dostępna wyłącznie na desktopowej wersji Teams, jednak do utworzonych pokoi będzie można zapraszać również użytkowników wersji mobilnej oraz tych, którzy korzystają z Teams poprzez przeglądarki. 

Przeczytaj jak używać breakout rooms!

Przełączanie między kontami 

Wielu nauczycieli używa na co dzień więcej niż 1 środowiska Office 365, co powoduje uciążliwości z przymusowym wylogowywaniem i ponownym logowaniem się każdorazowo na innym koncie w zależności od potrzeby. Microsoft testuje nową sekcję w ustawieniach aplikacji Teams, która umożliwi dodawanie wielu kont. Po połączeniu kont z aplikacją komputerową będziesz mógł zmienić zdjęcie profilowe i przełączać się między kontami lub organizacjami bezpośrednio w ustawieniach. Funkcja ta zostanie wprowadzona prawdopodobnie na początku przyszłego roku

Integracja Teams z SharePoint

Microsoft potwierdził, iż pracuje nad nową funkcją, która pozwoli użytkownikom SharePoint zintegrować Teams, tak aby mogli łatwo uzyskać dostęp do wiadomości, dokumentów, działań grupowych i nie tylko.
W aplikacji Teams będzie można wybrać opcję „Dodaj zespół” i wybrać zawartość SharePoint jako dodatkową kartę.

Tryb Together

Tryb Razem - Microsoft Teams - Nowości w Microsoft TeamsTryb Together ( z ang. Razem) to nowe środowisko spotkań w aplikacji Teams, które wykorzystuje technologię segmentacji przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji do cyfrowego umieszczania wszystkich uczestników zajęć na wspólnym tle, dzięki czemu będą mogli poczuć się, jakby siedzieli w tym samym pokoju ze wszystkimi pozostałymi uczestnikami spotkania lub klasy.
Tryb ten sprawia, że ​​spotkania będą bardziej angażujące, pomoże skupić się na twarzach i mowie ciała uczestników zajęć oraz ułatwi wychwycenie niewerbalnych sygnałów, które są tak ważne dla interakcji międzyludzkich. 

Tryb ten otrzyma wkrótce nowe tła spotkań. Użytkownicy będą mogli wykorzystywać takie tła jak np. audytorium, sala konferencyjna czy też kawiarnia. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, avatar każdego użytkownika będzie dopasowywany do swojego wirtualnego miejsca, bez względu na odległość użytkownika od kamery.

Widok dynamiczny

Dzięki opcji widok dynamiczny, otrzymamy większą kontrolę nad udostępnianymi materiałami oraz w jaki sposób będziemy widzieć pozostałych uczestników spotkania. Dzięki sztucznej inteligencji widok dynamiczny zoptymalizuje udostępniane treści i okienka wideo uczestników zajęć - w tym umożliwili wyświetlanie obok siebie współdzielonej zawartości i określonych uczestników - pozwalając dostosować widok do własnych preferencji i potrzeb.

Nowością w widoku dynamicznym będzie możliwość konfiguracji w jaki sposób wyświetlana będzie treść  podczas naszej prezentacji. Dzięki temu uczestniczy spotkania będą mogli obserwować prowadzącego spotkanie podczas jego prezentacji z wykorzystaniem Power Point.

widok dynamiczny nowość -  Nowości w Microsoft Teams

Reflect Messaging

 

 Nowości w Microsoft TeamsFunkcja ta nie doczekała się jeszcze tłumaczenia swojej nazwy na nasz język ale można by roboczo nadać jej tytuł "ankiety dotyczącej samopoczucia". Reflect messaging daje nauczycielom łatwy sposób sprawdzenia, jak czują się ich uczniowie - ogólnie lub jakie są ich odczucia dot. konkretnego zagadnienia. Nauczyciele będą mieli również możliwość włączenia anonimowości zbieranych odpowiedzi.

Podsumowania spotkań

Po spotkaniu w aplikacji Teams dostępne będzie podsumowanie z nagraniem spotkania, jego transkrypcją, czatem, udostępnionymi plikami - wszystko to zostanie automatycznie utworzone w aplikacji Teams. Podsumowania spotkań mogą się okazać niezwykle pomocne, zwłaszcza dla tych , którzy z różnych powodów nie mogli w nich uczestniczyć. Podsumowanie będzie również dostępne w kalendarzu programu Outlook po przejściu do wydarzenia spotkania. 

Reakcje na żywo

Niewerbalne sygnały, takie jak uśmiechy i skinienia głową, mogą być trudne do zauważenia podczas spotkań online, co utrudnia prezenterom ocenę reakcji publiczności, a uczestnikom dużych spotkań dzielenie się uczuciami bez zakłócania przebiegu spotkania. Dlatego Microsoft wprowadzi możliwość wysyłania przez uczestników reakcji takich jak serce, kciuk w górę czy uśmiech, dzięki którym będą mogli oni wyrażać swoje emocje względem tego co słyszą.

Wyświetlaj do 49 użytkowników jednocześnie

Teams 49 użytkowników -  Nowości w Microsoft TeamsNajważniejszą i chyba najbardziej wyczekiwaną z nich będzie możliwość wyświetlania siatki video 7 x 7,  dzięki czemu będziemy mogli wyświetlać obraz aż od 49 uczestników jednocześnie.

Analiza aktywności uczniów

Aby wspomóc nauczycieli w pracy z uczniami i umożliwić im przygotowanie kompleksowej oceny ich pracy , dostępna obecnie karta Class Insights korzysta z inteligentnej analizy danych w celu zebrania informacji, jak uczniowie angażują w spotkania oraz wykonują przydzielone im zadania. Na jesień nauczyciele zobaczą nowy, dostosowany widok, który przedstawia kluczowe dane aby lepiej informować o zaangażowaniu uczniów i wynikach zajęć.

Wirtualna poczekalnia

Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i kontrola nad przebiegiem zajęć ma kluczowe znaczenie. Nowe opcje spotkań w zespołach uniemożliwią uczniom rozpoczynanie spotkań bez nadzoru oraz pozwolą nauczycielom określić którzy uczniowie mogą dołączyć do spotkania.

Spersonalizowane tła

Oprócz korzystania z rozmycia tła i gotowych obrazów tła, uczniowie i nauczyciele będą mogli używać własnych obrazów!

Integracja z innymi narzędziami

Microsoft zapowiedział również integrację swojej platformy z między innymi takimi narzędziami  jak Kahoot, Prezi, GO1, Nearpod, Piazza, Gaggle, Moodle, czy Canvas. Lista ma być stale poszerzana.

Nowości w zarządzaniu

Już niedługo zostanie również wprowadzona funkcja pozwalająca na rozpoczęcie spotkania tylko przez nauczyciela - uczniowie będą musieli do tego czasu poczekać w lobby. Natomiast już możemy korzystać z funkcji definiowania pakietów zasad i dostępności dla poszczególnych grup użytkowników. Pakiety zasad upraszczają, usprawniają i pomagają zapewnić spójność w zarządzaniu politykami w szkolnym środowisku Office 365. Każdy użytkownik może zostać przypisany do danej grupy ( np. nauczyciel, uczeń, gość) do której przypisany będzie zdefiniowany wcześniej pakiet zasad. Dzięki temu podczas aktualizacji ustawień w pakiecie wszyscy użytkownicy przypisani do danego pakietu otrzymają zbiorczą aktualizację uprawnień.

Następny post Poprzedni post