Office 365 w edukacji zdalnej – podsumowanie i wnioski

nauczanie zdalne z office 365Zbliża się koniec najbardziej nietypowego roku szkolnego w historii nie tylko Polski, ale całego świata. W ciągu ostatnich kilku miesięcy sposoby zarówno nauczania,
jak i uczenia się został kompletnie przewartościowane.
Praktycznie z dnia na dzień nauczyciele zostali niejako zmuszeni do wprowadzenia nowych narzędzi i metod prowadzenia swoich lekcji.
Duża część z nich pierwszy raz miała styczność z narzędziami wspomagającymi nauczanie zarówno w formie zdalnej, jak i tradycyjnej, takimi jak Office 365.


Nauczanie zdalne z Office 365 dla edukacji – podsumowanie pierwszego półrocza

Microsoft odnotował w Polsce rekordowe, w skali całej Europy, wzrosty aktywnych użytkowników edukacyjnych aplikacji Teams - ponad 2 mln nowych aktywnych użytkowników! Sami nauczyciele chętnie brali udział w szkoleniach z Office 365. W ostatnich
3 miesiącach tylko sama Szkoła w Chmurze przeprowadziła szkolenia dla ponad 4000 nauczycieli z całego kraju! Można było też zauważyć ogromną mobilizację środowiska pedagogicznego w licznych grupach na facebooku, gdzie nauczyciele mogli dzielić się wiedzą oraz poszukiwać nowych inspiracji.

Wydaję się iż, największymi wyzwaniami z jakimi musieli się zmierzyć nauczycieli podczas edukacji zdalnej było znajdowanie sposobów na nawiązanie kontaktu z uczniami i utrzymanie ich zaangażowania, motywacji oraz zapewnienie bezpieczeństwa w cyfrowym świecie.

Nauczanie zdalne w nowym roku szkolnym – Co nas czeka?

Nikt nie wie jak będzie wyglądała edukacja od nowego roku szkolnego. Czy czeka nas powrót do tradycyjnego nauczania?
Czy nadal będzie obowiązywać zdalne nauczanie? A być może będzie to rozwiązanie hybrydowe, pozwalające uczniom pozostającym w domach na aktywne uczestnictwo w zajęciach odbywających się w szkole? Nie czekając na rozwój wydarzeń, Microsoft postanowił wprowadzić kilka nowości. Część z nich jest już dostępna dla większości użytkowników,
wdrożenie pozostałych zostało zapowiedziane na jesień tego roku.

Microsoft Office 365 dla edukacji – nowości na nowy rok szkolny

Wyświetlaj do 49 użytkowników jednocześnie
Najważniejszą i chyba najbardziej wyczekiwaną z nich będzie możliwość wyświetlania siatki video 7 x 7,  dzięki czemu będziemy mogli wyświetlać obraz od 49 uczestników jednocześnie.

Wirtualne break-out roomy
Kolejną nowością jest możliwość tworzenia dodatkowych pokoi w czasie spotkań, tak zwanych break-out rooms, w których uczniowie będą mogli pracować w mniejszych grupach.

Analiza aktywności uczniów
Aby wspomóc nauczycieli w pracy z uczniami i umożliwić im przygotowanie kompleksowej oceny ich pracy , dostępna obecnie karta Class Insights korzysta z inteligentnej analizy danych w celu zebrania informacji, jak uczniowie angażują w spotkania oraz wykonują przydzielone im zadania. Na jesień nauczyciele zobaczą nowy, dostosowany widok, który przedstawia kluczowe dane aby lepiej informować o zaangażowaniu uczniów i wynikach zajęć.

Wirtualna poczekalnia
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i kontrola nad przebiegiem zajęć ma kluczowe znaczenie. Nowe opcje spotkań w zespołach uniemożliwią uczniom rozpoczynanie spotkań bez nadzoru oraz pozwolą nauczycielom określić którzy uczniowie mogą dołączyć do spotkania.

Spersonalizowane tła
Oprócz korzystania z rozmycia tła i  gotowych obrazów tła, uczniowie i nauczyciele będą mogli używać własnych obrazów.

Integracja z innymi narzędziami
Microsoft zapowiedział również integrację swojej platformy z między innymi takimi narzędziami  jak Kahoot, Prezi, GO1, Nearpod, Piazza, Gaggle, Moodle,  czy Canvas. Lista ma być stale poszerzana.

Nowości w zarządzaniu
Już niedługo zostanie również wprowadzona funkcja pozwalająca na rozpoczęcie spotkania tylko przez nauczyciela - uczniowie będą musieli do tego czasu poczekać w lobby. Natomiast już możemy korzystać z funkcji definiowania pakietów zasad i dostępności dla poszczególnych grup użytkowników. Pakiety zasad upraszczają, usprawniają i pomagają zapewnić spójność w zarządzaniu politykami w szkolnym środowisku Office 365. Każdy użytkownik może zostać przypisany do danej grupy ( np. nauczyciel, uczeń, gość) do której przypisany będzie zdefiniowany wcześniej pakiet zasad. Dzięki temu podczas aktualizacji ustawień w pakiecie wszyscy użytkownicy przypisani do danego pakietu otrzymają zbiorczą aktualizację uprawnień.

Idea powstania Letniej Akademii Office 365 ze Szkołą w Chmurze

letnia akademia office 365Konieczność nauczania na odległość, która spadła na polskie szkoły przez ostatnie miesiące może być przyczyną wielu nieporozumień. Pierwszym krokiem wykonanym w większości szkół było nawiązanie jakiejkolwiek komunikacji z uczniami. Najprostsze było wysyłanie i odbieranie zadań przez e-dziennik
lub mail. Potem włączaliśmy spotkania on-line ze wszystkimi ograniczeniami wynikającymi z komunikacji głosowej i obrazowej
w grupie do trzydziestu osób. 

 


Skutkiem tych okoliczności są często całkowicie mylne wnioski:

  • Narzędzia cyfrowe ograniczają aktywność uczniów, którzy tylko rozwiązują zadania i słuchają wykładów on-line
  • Narzędzia cyfrowe są marną namiastką “analogowej” pracy w tradycyjnej szkole
  • Narzędzia cyfrowe są potrzebne i użyteczne wyłącznie w edukacji na odległość

W rzeczywistości narzędzia cyfrowe są pewną soczewką wzmacniającą tendencje widoczne w szkole:

  • Zależnie od naszego podejścia i przyjętej metodyki mogą zarówno ograniczać jak i znacznie poszerzać aktywność uczniów
  • Pomagają nam wprowadzić uczniów w świat cyfrowy, ale to wymaga naszego otwarcia na współpracę w grupach, na samodzielne znajdowanie informacji przez uczniów, sprawne komunikowanie się, ale często w mało tradycyjny sposób.
  • Uzupełniają analogowe formy nauczania i mogą się z nimi przenikać

Wbrew pozorom “inne podejście” nie wymaga wyjątkowych narzędzi ani znaczących umiejętności technologicznych nauczycieli lub uczniów!

Na warsztatach z cyklu “Letnia Akademia Szkoły w Chmurze“ przedstawimy kilka prostych sposobów zmieniających całkowicie przebieg zajęć on-line. Nie będzie dużo technologii ani teorii. Uczestnicy – nauczyciele występujący wyjątkowo w roli uczniów - biorą udział w lekcji, której tematu nie zdradzamy. Dopiero na końcu zastanowimy się jak to się stało, że przez całą lekcję byliśmy aktywni, nauczyliśmy się czegoś ciekawego, a do tego zastosowaliśmy niebanalne metody dydaktyczne.
Sprawdź czym jest Letnia Akademia i zapisz się już dziś!

Następny post Poprzedni post