SharePoint – tworzenie szkolnych bibliotek dokumentów

SharePoint - organizacja i współdzielenie plików

Mimo, że już w OneDrive możesz udostępniać swoje pliki innym (o użyciu OneDrive w szkole przeczytasz tutaj), najlepszym miejscem do tego jest SharePoint. Jak utworzyć współdzielone biblioteki w SharePoint?

1. Zacznij od utworzenia grupy Office 365 za pomocą Outlook

Outlook tworzenie grup do bibliotek dokumentów SharePoint

2. Kliknij po kolei: „Grupy” -> „Nowa grupa” -> (nadaj nazwę) -> „Utwórz” -> Dodaj członków, którzy będą wymieniać dokumenty

np. na potrzeby wymiany dokumentów w szkole - eSekretariat

utwórz grupę do bibliotek dokumentów SharePoint

3. Po utworzeniu grupy wraz z mailem powitalnym dowiesz się, że utworzenie grupy wiążę się z szeregiem nowych opcji i dostępnych aplikacji m.in. została stworzona witryna SharePoint dla tej grupy. Kliknij w ikonkę SharePoint i przejdź do witryny SharePoint dla stworzonej grupy.

witryna SharePoint do bibliotek dokumentów

4. Po lewej stronie witryny SharePoint, wyświetlają się obiekty, z których możesz korzystać w ramach grupy m.in. ważna w tym wypadku biblioteka dokumentów, która będzie widoczna tylko dla osób należących do grupy. Tę bibliotekę również możesz synchronizować, wybierając przycisk „Synchronizacja” w górnym pasku narzędzi.

Biblioteka dokumentów w SharePoint

5. W eksploatorze Windows będzie się ona wyświetlać w postaci ikony budynku z nazwą organizacji.

Biblioteka dokumentów SharePoint w eksploatorze Windows

To oznacza, że dokumenty, które masz zapisane na swoim dysku, a chcesz się nimi podzielić z innymi, możesz przeciągnąć do folderu dokumentów współdzielonych tak, żeby każdy z grupy miał do niej dostęp. W każdym momencie możesz dodać nowego członka do grupy.

Chcesz, aby dostęp do dokumentów był nieedytowalny dla innych członków?

Zawsze możesz stworzyć nowe biblioteki dokumentów i nadać im dowolne uprawnienia.

1. Przejdź do zakładki po lewej stronie „Zawartość witryny” i kliknij w „Nowy” i „Biblioteka dokumentów” i nazwij ją w dowolny sposób (najlepiej bez odstępów tak, aby ścieżka dostępu była jak najprostsza).

Nowa biblioteka dokumentów SharePoint

2. Żeby inne osoby (niż wcześniej dodane) mogły zobaczyć zawartość nowej biblioteki dokumentów, nadaj jej nowe uprawnienia w następujący sposób:

„Ustawienia biblioteki”-> „Uprawnienia i zarządzanie” -> „Uprawnienia dla tego elementu typu biblioteka dokumentów” -> „Zatrzymaj dziedziczenie uprawnień” -> „Udziel uprawnień” -> (wybierz grupę odbiorców) -> wybieranie poziomu uprawnień - „czytanie”

Ustawienia biblioteki dokumentów SharePoint

Uprawnienia biblioteki dokumentów SharePoint

Udostępnianie elementu biblioteki dokumentów SharePoint

Więcej możliwości SharePoint

Wygląd witryny SharePoint możesz również zmienić w łatwy sposób. Za pomocą przycisku „Edytuj” na stronie głównej możesz dodać np. bibliotekę dokumentów na środek ekranu, aby mieć do niej szybszy dostęp.

Każdą nowo utworzoną bibliotekę dokumentów możesz synchronizować z komputerem w ten sam sposób jak wyżej opisane, aby później móc łatwo na przenosić dokumenty do odczytu dla odpowiednich osób z poziomu komputera.

Możesz także tworzyć więcej bibliotek dokumentów dla kolejnych grup osób lub pracowników szkoły oraz kolejne grupy z poziomu Outlooka z innego działu np. eKsięgowość, eAdministracja, ePokójNauczycielski itp., w ten sposób tworząc całą strukturę Twojej szkoły w wersji elektronicznej.

Jak stworzyć taką strukturę?

1. Po dodaniu potrzebnych bibliotek dokumentów, dobrze jest je uporządkować. Ważne jest stworzenie najpierw strony startowej w SharePoint.

Moduł administracyjny -> „Aktywne witryny” -> „Utwórz” -> „Witryna do komunikacji” -> ustawienie nazwy np. home, właściciela, języka, strefy czasowej -> „Zakończ”

2. Ustaw stronę jako domową w PowerShell poprzez logowanie „Connect – SPOService” + adres strony (*nazwa tenantu*-admin.sharepoint.com).

3. Następnie podaj hasło i ustaw stronę domową poprzez Set-SPOHomeSite i podanie adresu url strony, która ma stać się domową (na webinarze 1:04:10).

Strona startowa bibliotek dokumentów SharePoint

4. W ustawieniach SharePoint możesz później włączyć nawigację globalną (pasek po lewej stronie ekranu z menu). W panelu administracyjnym SharePoint ustaw swoją główną witrynę jako centrum.

Ustawienia witryny centrum biblioteki dokumentów SharePoint

5. Podwitryny, które powinny być podpięte do witryny centrum, oznacz jako „Skojarz z centrum”. Tak należy oznaczyć każdą stworzoną podwitrynę – pozwoli to na dodanie ich do nawigacji strony (do paska menu).

Nawigacja biblioteki dokumentów SharePoint

Korzyści utworzenia witryn SharePoint

  • Szybsza i łatwiejsza organizacja pracy – w przypadku stworzenia struktury szkolnej w SharePoint, komunikacja całej jednostki skupia się w jednym miejscu
  • Bezpieczeństwo szkolnych plików – do każdej z utworzonych bibliotek dokumentów możesz stworzyć kopię zapasową poprzez OneDrive
  • Możliwość udostępniania plików innym – możesz tworzyć wiele bibliotek dokumentów i na różnych uprawnieniach, dzięki czemu udostępniasz pliki w formie, na jaką się zdecydujesz

Viva Connections - połączenie SharePoint z Teams

Rozwiązania Viva Connections umożliwiają przeglądanie witryn stworzonych na SharePoint z poziomu Teams, do którego są przyzwyczajeni nauczyciele po nauczaniu zdalnym.

Viva Connections dla bibliotek dokumentów

Możesz połączyć platformę stworzoną na SharePoint z Teams podążając za instruktażem Viva Connections. Add Viva Connections desktop to Microsoft Teams (Desktop only) - SharePoint in Microsoft 365 | Microsoft Docs.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy z utworzeniem bibliotek dokumentów w swojej szkole, skontaktuj się z nami!

 

Możesz również obejrzeć nasz webinar stworzony w tej samej tematyce i podążać krok po kroku za naszym specjalistą.

"Szkolny Office 365 w nowych czasach"

Dołącz do społeczności Szkoły w Chmurze!

Jako Autoryzowany Partner Edukacyjny
Microsoft oferujemy:

autoryzowany partner edukacyjny microsoft.png

 

 

 

Korzystaj z możliwości Office 365!

Wypełnij formularz kontaktowy, a nasi doradcy skontaktują się z Tobą w celu omówienia szczegółowych potrzeb Twojej szkoły.

Czekamy również na Twój telefon!

  • +48 61 222 90 01
  • +48 695 100 060
  • +48 695 100 080
Następny post Poprzedni post